Zadzwoń: 533 787 335

Zespól cieśni nadgarstka

Dodano: niedziela, 24 listopada, 2024

Zespól cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to jedeo z najczęściej występujących schorzeń dotyczących ucisku nerwów obwodowych. U części pacjentów przyczyną dolegliwości związanych z bólem, osłabieniem chwytu czy drętwieniem palców moze być właśne zespół cieśni nadgarstka.

Zespól cieśni nadgarstka - objawy

Większość pacjentów w początkowych etapach odczuwa lekką dolegliwość w obrębie nadgarstka, która z czasem zaczyna narastać i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Większa część dotkniętych podrażnieniem nerwu pośrodkowego ma objawy w ręce dominującej na poziomie dłoni. Z czasem dolegliwość może dawać objawy w całej kończynie górnej, włącznie z okolicą barku. Dolegliwość nasila się zazwyczaj przy używaniu ręki oraz w późniejszej fazie schorzenia może dawać objawy w nocy utrudniając sen.

Objawy towarzyszące :
⁃ mrowienie kciuka i palców wskazującego i środkowego oraz połowie palca 4 (serdecznego),
⁃ w późniejszym etapie osłabienie chwytu,
⁃ ograniczenie ruchomości,
⁃ brak precyzji ruchów,
⁃ ból przenoszący się w kierunku barku

Zespól cieśni nadgarstka - przyczyny

Do najczęstrzych przyczyn zalicza się nadmierna lub nieergonomiczna aktywność w stawie nadgarstkowym o powtarzalnym ruchu w kierunku góra – dól. Jedną z grup zawodowych, u której często się diagnozuje zespól cieśni nadgarstka są osoby pracujące fizycznie np.malerze lub osoby pracujące za biurkiem. To schorzenie również przytrafia się sportowcom, którzy w swojej dyscyplinie mocno przeciążają tkanki w obrębie nadgarstka.

Najczęstsze przyczyny zespołu cieśni nadgarstka:
⁃ przeciążenia,
⁃ nadciśnienie tętnicze,
⁃ zmiany zwyrodnieniowe,
⁃ uraz,
⁃ problemy hormonalne np – niedoczynność tarczycy, menopauza,
⁃ choroby reumatyczne,
⁃ cukrzyca,
⁃ choroba Reynauda.

Zespól cieśni nadgarstka - leczenie

Zanim pacjent zacznie leczenie warto upewnić się diagnostycznie czy wywiad wskazujący na tę przypadłość potwierdzą testy tj:
⁃ test Phalena,
⁃ test Tinela.
Poza testami funkcjonalnymi warto wykonać badanie USG.

Metody leczenia w gabinecie opierają się na zabiegach terapii manualnej celowanej nie tylko w struktury nadgarstka ale całej kończyny górnej uwzględniając przebieg nerwu pośrodkowego. Poza tym warto stosować kinesiotaping oraz ćwiczenia przywracające pełną ruchomość w stawie nadgarstkowym.
Kiedy fizjoterapia nie jest wystarczająca warto skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania leków lub w ostateczności poddać się leczeniu operacyjnemu polegającemu na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka.
Działania fizjoterapeutyczne oraz operacyjne mają na celu zwiększyć przestrzeń w obrębie nerwu pośrodkowego poprawiając krążenie żylno limfatyczne pozwalające danej strukturze się zregenerować.

Zespól cieśni nadgarstka - profilaktyka

Aby zapobiegać i nie doprowadzić do objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie warto zadbać o odpowiednią ergonomię w pracy, dawać sobie czas w pracy na regenerację struktur w obrębie nadgarstka np.poprzez zmianę aktywności lub przerwę w pracy. Warto również korzystać z masaży w gabinecie fizjoterapeuty oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające.

kontakt z nami
rezerwacja wizyty