Dodano: niedziela, 24 listopada, 2024
Kręgosłup lędźwiowy
Odcinek kręgosłupa znajdujący się pomiędzy kością krzyżową oraz kręgiem Th12 będącym częścią kręgosłupa piersiowego. Dolny odcinek składa się z pięciu kręgów (L1-L5) oraz charakteryzuje się masywną budową w porównaniu do innych segmentów kręgosłupa. Taka budowa zapewnia lepszą stabilizację oraz możliwość przenoszenia większych sił. Ten rejon kręgosłupa tworzy liczne połączenia więzadłowe, naczyniowe, nerwowe oraz mięśniowo powięziowe z innymi częściami ciała.
Diagnostyka kręgosłupa lędźwiowego
W gabinecie tuż po wywiadzie osteopata / fizjoterapeuta przechodzi do badania kręgosłupa lędźwiowego. Po sprawdzeniu postawy ciała terapeuta przechodzi do testów ortopedycznych, neurologicznych oraz funkcjonalnych. Dodatkowym oraz bardzo ważnym etapem badania jest palpacja odcinka lędźwiowego oraz struktur, które z tym rejonem kręgosłupa są połączone. Jeżeli przy badaniu jakieś objawy są niepokojące warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje pacjenta na diagnostykę dodatkową taką jak rezonans magnetyczny lub badanie RTG.
Dolegliwości kręgosłupa – możliwe przyczyny
Uwzględniając jak skomplikowany jest organizm ludzki przyczyn dolegliwości może być bardzo dużo jednak poniżej opiszę statystycznie najczęściej spotykany scenariusz:
⁃ uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku),
⁃ wady postawy,
⁃ urazy kostne tj.złamanie oraz przeciążenie mięśni, ścięgien oraz więzadeł,
⁃ zmiany zwyrodnieniowe,
⁃ brak aktywności fizycznej prowadzącej do osłabienia mięśni,
⁃ otyłość.
Zdecydowanie najczęściej w gabinecie fizjoterapeuty / osteopaty pojawiają się pacjenci z bólem pochodzenia mechanicznego.
Przebieg wizyty
⁃ wywiad
To czas kiedy można zebrać potrzebne informacje naprowadzające fizjoterapeutę na przyczynę dolegliwości lub w przypadku wystąpienia przeciwskazań skierować pacjenta do lekarza. W czasie wywiadu terapeuta zadaje następujące pytania:
⁃ zabiegi,operacje oraz urazy z przeszłości ,
⁃ jaki był początek dolegliwości i kiedy się pojawiły, – lokalizacja bólu, – w jakich porach dnia dolegliwość występuje,
⁃ nasila się w ruchu czy w spoczynku,
⁃ czy coś zmniejsza dolegliwość, j
⁃ jaki jest charakter bólu,
⁃ obciążenia zawodowe i hobby,
⁃ ogólna higiena życia ( sen, odżywianie) ,
⁃ dodatkowe dolegliwośi.
Przed wizytą u fizjoterapeuty lub osteopaty warto przygotować się do odpowiedzi na powyższe pytania.
⁃ badanie
Terapeuta zaczyna od oceny postawy ciała oraz zmian skórnych na ciele. Następnie przechodzi do testów ortopedycznych sprawdzając zakres ruchu i jego jakość. U pacjentów u których istnieje podejrzenie zaburzeń o podłżu neurologicznym fizjoterapeuta wykonuje testy neurologiczne.
W dalszej części badania ocenia się tkanki miekkie za pomocą palpacji.
⁃ terapia
W zależności od stanu pacjenta oraz wniosków wysuniętych przez terapeutę na podstawie wywiadu oraz badania fizjoterapeuta zaczyna zabieg manualny lub dostosowuje ćwiczenia dla pacjenta. W większości przypadków fizjoterapeuta łączy działania manualne z ćwiczeniami, aby utrzymać i wspomóc efekt terapii.
⁃ zalecenia
Na końcu wizyta fizjoterapeuta tłumaczy możliwe przyczyny dolegliwości oraz daje zalecenia stosowne do stanu pacjenta.
Podsumowanie
Dolegliwość kręgosłupa lędźwiowego to jeden z najczęściej pojawiających się przypadków w gabinecie fizjoterapeuty. Wielu z pacjentów to osoby, które na co dzień mają mało ruchu spędzając wiele godzin za biurkiem. W większości przypadków osoby, które prowadzą taki tryb życia zjawią się w gabinecie lekarza ortopedy / neurochirurga i fizjoterapeuty. Warto zadbać o profilaktykę i pojawić się u fizjoterapeuty / trenera medycznego zanim zacznie boleć. Z czasem może dochodzić do zmian zwyrodnieniowych oraz pogłębienia wady postawy co może przekładać się na znacznie trudniejsze leczenie.