Dodano: poniedziałek, 18 maja, 2020
Często po urazie nie przychodzi nam do głowy, żeby cokolwiek robić w stanie ostrym, z zazwyczaj opuchniętym i bolącym stawem. Natomiast w praktyce warto udać się do fizjoterapeuty jak najszybciej.
W większości przypadków już po pierwszym spotkaniu pacjent czuje ulgę w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawie ruchomości stawu kolanowego, co przekłada się na lepsze krążenie oraz biomechanike kończyny.
Jak postępować po urazie stawu kolanowego,na co można sobie pozwolić i czy w każdym przypadku jest potrzebna interwencja chirurgiczna ? O tym w poniższym tekscie.
Uraz stawu kolanowego. Od czega zacząć ?
Przy nagłym wypadku i wzroście adrenaliny bardzo ciężko, ale warto zapamiętać jaki był mechanizm urazu i czy było odczucie,a może nawet słyszalny "trzask". To znacznie pomoże w diagnostyce i ewentualnie nakieruje na możliwości uszkodzenia poszczególnych struktur. W pierwszej kolejności warto zadbać o dokładną diagnostykę. W tym pomoże nam:
- badanie USG w przypadku tkanek znajdujących się bardziej powierzchownie np. więzadła poboczne, czy tkanki miękkie,
- badanie RTG w przypadku podejrzenia złamania/pęknięcia struktur twardych,
- badanie MRI przy podejrzeniu uszkodzenia łąkotki lub więzadeł krzyżowych.
Oczywiście nie można pominąć badania funkcjonalnego, które często ma kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji o interwencji chirurgicznej. Warto wybrać się do doświadczonego ortopedy, który po dokładnym zbadaniu oraz zapoznaniu się z badaniami obrazowymi stwierdzi,czy pacjent kwalifikuje się na zabieg.
Co robić przed zabiegiem?
Rehabilitacja ! I to jak najwcześniej . Tak jak pisałem wcześniej, wiele osób wręcz boi się wizyty u fizjoterapeuty, w fazie ostrej. Najczęściej poszkodowany ma traume pourazową i chroni uszkodzone struktury. Jest to oczywiście dobre zachowanie, ale do czasu. Po diagnozie czas najwyższy zacząć pracować nad powrotem do jak najlepszej formy przed zabiegiem.
Działania w pierwszej kolejności skierowane są na:
- poprawę zakresu ruchu
- zmniejszenie obrzęku
- odbudowie siły mięśniowej
- rozluźnienie tkanek przykurczonych
- edukacja ćwiczeń pooperacyjnych(aby pacjent wiedział jak ma "uruchomić" staw po zabiegu).
Im większa sprawność przed zabiegiem, tym szybszy powrót do zdrowia
Jeżeli komuś wydaje się, że zmarnuje swój czas i pieniądze na rehabilitacje przed operacyjną, to jest w błędzie. Pacjenci, którzy zaczęli współpracę z fizjoterapeutą przed zabiegiem znacznie szybciej wracają do sprawności po operacji.
Nie można również zapomnieć o wskazówkach postępowania po zabiegu. Tak na prawdę w dużej większości przypadków nogę operowaną można zacząć rehabilitować już na drugi dzień po zabiegu (oczywiście o tym decyduje lekarz).
Czy jest jakiś dokładny plan usprawniania ?
Zdecydowanie nie. Każdy przypadek powinien być rehabilitowany indywidualnie. Nasze doświadczenie to potwierdza. Trzeba uwzględnić wiele czynników, które są wytycznymi do wstępnego planowania przebiegu rehabilitacji. Często mimo planu trzeba wykazać się doświadczeniem i wiedzą, aby zmieniać w trakcie usprawniania plan rehabilitacji.
Podsumowanie
A więc zaczynamy wspomagać procesy naprawcze już w fazie ostrej po urazie. Ma to na celu usprawnienie mechaniki stawu, co wpłynie pozytywnie na zachowanie między innymi siły mięśniowej w kończynie dolnej. Dodatkowo zapobiegamy przeciążeń nie tylko w obrębie kolana, ale całego układu ruchu. Im dłużej będziemy kuleć, tym bardziej "forsujemy" nasze struktury, nawet w odległych częściach ciała.
Dużo się już mówi o skuteczności fizjoterapii w różnego rodzaju schorzeniach układu ruchu i nie tylko. Mam nadzieję ,że powyższy tekst pomoże w uświadamianiu pacjentów, jaką drogę wybrać w powrocie do zdrowia po urazie stawu kolanowego.