Dodano: sobota, 12 listopada, 2022
Dolegliwość w obrębie stawu kolanowego
Zdecydowanie najwięcej przypadków z zakresu ortopedii w naszym centrum to pacjenci zmagający się z bólem w obrębie stawu kolanowego. Osoby, które zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty lub osteopaty najczęściej są po interwencji chirurgicznej lub przed zabiegiem (bardzo ważna i często pomijana jest rehabilitacja przedoperacyjna). Nie mniejszą grupą są pacjenci zmagający się z bólem przewlekłym pochodzenia przeciążeniowego. W tym wpisie dowiesz się o najczęściej spotykanych urazach oraz zaburzeniach przeciążeniowych, które prowadzą do bólu stawu kolanowego.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
W wyniku urazu skrętnego stawu kolanowego dochodzi do urazu więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Statystycznie najczęściej to więzadło jest zrywane w sportach zespołowych oraz aktywności z częstą zmianą kierunku. Głównymi objawami tuż po uszkodzeniu jest ostry ból w kolanie i uczucie niestabilności kolana. Często też jest słyszalny głośny trzask, podobny do złamania suchej gałązki, który towarzyszy zerwaniu więzadła. Charakterystyczny dla tego urazu jest powoli narastający obrzęk, ocieplenie i ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym. Kolejnym objawem który jest niepokojący to się krwiak w dole podkolanowym wskazujący na rozerwanie jakiejś struktury.
W przypadku podejrzenia u siebie zerwania więzadła krzyżowego, które jest głównym biernym stabilizatorem stawu kolanowego konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą. Warto udać się do specjalisty, który dokładnie zbada pacjenta przy pomocy testów funkcjonalnych, które określą stabilność stawu. Są przypadki pacjentów u których nie ma konieczności rekonstruowania więzadła i współpracą z fizjoterapeutą może okazać się wystarczająca.
(Rozwinięcie tego tematu znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu, więc jeżeli interesuje Cię ta kwestia to zapraszamy do lektury : https://movewell.pl/wiezadlo-krzyzowe-przednie/).
Uszkodzenie łąkotki
Łąkotki w stawie kolanowym mają za zadanie amortyzować oraz wspomagać stabilizacje. Charakterystycznym objawem uszkodzenia tych struktur może być uczucie „kującego” bólu po wewnętrznej, rzadziej po zewnętrznej części stawu kolanowego. Objawom, które mogą towarzyszyć pacjentom jest blokowanie się stawu kolanowego.
Łąkotki z biegiem czasu mogą ulegać degeneracji. Innymi słowy zużywają się. Może to powodować narastające na przestrzeni lat dolegliwości bólowe w stawie. Z tego względu pacjenci mogą odczuwać ból w kolanie bez bezpośredniego urazu. Zdarza się również uszkodzić tę strukturę podczas aktywności ruchowej. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi przy ruchu rotacyjnym i koślawiącym w stawie. Niejednokrotnie powiązane z uszkodzeniem innych struktur takich jak wyżej wspomniane więzadło krzyżowe przednie. Dobrym badaniem potwierdzającym uszkodzenie łąkotki jest rezonans magnetyczny. Testy manualne które można wykonać w gabinecie lekarskim lub fizjoterapeutycznym są mało specyficzne. Oznacza to, że diagnoza może mijać się z stanem rzeczywistym. Jednym z łatwiejszych testów jakie pacjent może wykonać to próba kucnięcia. Jeżeli występuje mocny, klujący ból wewnątrz kolana przy końcu ruchu to można podejrzewać uszkodzenie łąkotki.
Pozostałe więzadła
Poza więzadłem ACL statystycznie mniej spotykanym są uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego (PCL), więzadeł pobocznego przyśrodkowego (MCL) oraz poboczne strzałkowe(LCL). Przy urazach skrętnych stawu kolanowego zdarza się uszkodzenie trzech struktur (tworzących nieszczęśliwą triadę): więzadła krzyżowego przedniego, łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła pobocznego przyśrodkowego. To ostatnie więzadło (MCL) w pierwszej kolejności leczy się zachowawczo wprowadzając protokół rehabilitacyjny.
Degeneracja (zwyrodnienie/chondromalacja) chrząstki stawowej
W dużym skrócie chrząstka stawowa wspomaga ślizg tkanek względem siebie. Najczęściej w wyniku silnego uderzenia, powtarzających się urazów oraz złej biomechaniki ciała. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się najczęściej na miejscowy, kujący ból, który wzmaga się przy czynności tj. wchodzenie po schodach lub po aktywności ruchowej. Przydatna może okazać się dodatkowa diagnostyka RTG, USG czy MRI, aby określić stopień uszkodzenia tkanki chrzęstnej ( jest ich IV). W II oraz III stadium zalecane jest leczenie zachowawcze w postaci fizjoterapii oraz farmakoterapii.
Dolegliwości o charakterze przeciążeniowym
W skutek powtarzającej się czynności ruchowej struktury takie jak powierzchnie stawowe, więzadła czy ścięgna mięśni wchodzące w skład stawu kolanowego mogą ulegać przeciążeniom. Najczęściej spotykane z tego tytułu dolegliwości aparatu ruchu to:
– Kolano biegacza
Jest to dolegliwość dotycząca nie tylko osób aktywnych fizycznie. Choć to u nich najczęściej występują ostre dolegliwości po bocznej stronie kolana. Powstają w skutek zwiększonego napięcia tkanek mięśniowo-powięziowych. Może do takiej sytuacji dojść przy złej mechanice ruchu, zbyt intensywnym planie treningowym lub wynikające z predyspozycji anatomicznej pacjenta.
– Kolano skoczka
Znane również jako tendinopatia więzadła rzepki. Jest to problem zwyrodnieniowy więzadła łączącego rzepkę z kością piszczelową. W skutek przebiegu przedłużającego się procesu zapalnego wywołanego przeciążeniem więzadła dochodzi do neowaskularyzacji wraz z którą powstają nowe zakończenia nerwowe w miejscu gdzie nie powinno ich być. Tworzy to patologię która wywołuje ból w przednim przedziale stawu kolanowego. Prostym testem wstępnie potwierdzającym jest palpacja więzadła które jest pod rzepką i łączy ją z kością piszczelową. Dolegliwość nasila się między innymi przy chodzeniu po schodach.
(Bardziej szczegółowo opisaliśmy ten problem w innym wpisie, więc jeżeli zainteresował Cię ten wątek to gorąco zachęcamy do lektury – https://movewell.pl/kolano-skoczka-lub-kolano-kinomana-czyli-tendinopatia-wiezadla-rzepki/).
– Kolano kinomana
Wcześniej wspomniana chrząstka stawowa zarówno rzepki jak i kości udowej może ulegać degeneracji w stawie kolanowym. Brak odpowiedniej równowagi w tej okolicy może prowadzić do zmiękczenia, przetarcia i wyszczerbienia chrząstki co z czasem będzie powodować kujący ból w przednim przedziale stawu kolanowego. Podstawową przyczyną nadmiernego zużycia chrząstki stawowej jest pozycja siedząca, zła biomechanika ciała oraz nieprawidłowe napięcie mięśniowo-powięziowe.
Kiedy udać się do specjalisty ?
Zdecydowanie przy pierwszych objawach bólowych. Warto zapobiegać i reagować na pierwsze sygnały w postaci bólu. Zaniedbanie i bagatelizowanie objawów, które sygnalizuje nam ciało może prowadzić do zwyrodnień lub większej podatności na uraz w przyszłości. Gdy nie leczymy przyczyny dolegliwości organizm może znaleźć drogę ucieczki (kompensacji) przed bólem, co z czasem może przyczyniać się do zaburzenia postawy ciała.
Wizyta u osteopaty lub fizjoterapeuty w tym przypadku jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Za pomocą testów funkcjonalnych oraz dobrze przeprowadzonemu wywiadowi można ustalić plan rehabilitacji. W przypadku braku poprawy warto skonsultować się z lek. ortopedą.
W przypadku urazu warto odbyć wizytę u lek. ortopedy. Objawami, które są wskazaniem do takiej wizyty jest niestabilność kolana, słyszalny „trzask” w momencie urazu, obrzęk oraz blokowanie się kolana.