Zadzwoń: 533 787 335

Osteopatia – terapia wisceralna

Dodano: środa, 7 września, 2022

Osteopatia – terapia wisceralna

  Jest to metoda zawierająca w sobie diagnozę oraz leczenie narządów wewnętrznych. Terapia manualna narządów wewnętrznych jest znana i chętnie stosowana nie tylko przez osteopatów. Terapeuta stawia sobie za cel poprawe funkcjonowania struktur znajdujących się w jamie klatki piersiowej oraz jamie brzucha za pomocą terapii dłońmi. Terapia narządów wewnętrznych daje możliwość oddziaływania na ciało w miejscu pracy terapeuty oraz przez odruch wiscero-somatyczny, czy połączenia mięśniowo-powięziowe  na odległe części ciała.

Cel terapii narządów wewnętrznych 

  W trakcie wykonywania terapii osteopata dąży do wyrównania napięć w obrębie narządów wewnętrznych. W skutek działań terapeutycznych dochodzi do zwiększenia elastyczności w obrębie powłok ciała i tym samym poprawy komunikacji proprioreceptywnej(receptory zmysłu kinestetycznego). Dzięki poprawie tej komunikacji ciało „odnajduje” się w przestrzeni. Przy poprawym przekazywaniu informacji np. z mięśni do centrum dowodzenia, czyli mózgu ciało porusza się lepiej, tym samym zużywa mniej energii i jest w stanie wykonać wiele zadań ruchowych bez większych problemów. Nie można zapominać o splotach oraz nerwach ,które unerwiają jamy ciała oraz kończyny. Nadmierne napięcie, czy ciśnienie w jamach ciała może stymulować poszczególne nerwy prowadząc do dolegliwości bólowych. 

  Nie można zapomnieć o płynach Naszego ciała. Krew oraz limfa w jamie brzucha ma do pokonania nie łatwą drogę. W szczególności u osób, które wypracowały sobie „tamy” dla układu krążenia. Taką przeszkodą może być nadmiar tkanki tłuszczowej lub w skutek nadmiaru gazów duże ciśnienie w jamie brzucha. Delikatna praca na powłokach brzucha można pozytywnie oddziaływać na poprawę krążenia oraz zmniejszenie dolegliwości.

  Przy pracy na poszczególnych częściach ciała warto pamiętać o słowach Andrew’a Stilla twórcy osteopatii „Ciało jest niepodzielną całością i oddziaływanie na jedną część organizmu ma wpływ na wszystkie systemy organizmu” . W dzisiejszych czasach te słowa mają podparcie w nauce. Odkryto już bardzo dużo korelacji narządów wewnętrznych z innymi częściami układu ruchu tj. Kręgosłup lędźwiowy(autonomiczny układ nerowy, przyczepy struktur znajdujących się w jamach ciała), kręgosłup piersiowy(autonomiczny układ nerwowy), odcinek szyjny kręgosłupa (przez nerw przeponowy) oraz liczne połączenia mięśniowo-powięziowe z kończynami. Poprzez pracę w obrębie przepony Osteopata działa pośrednio na układ krążenia oraz trawienny (otwory w przeponie). 

Diagnostyka i leczenie narządów wewnętrznych

  Palpacja dostarcza terapeucie informacji o napięciu ścian jamy brzucha. Doświadczenie osteopaty jest tutaj kluczowe, aby określić patologie i wdrożyć działania terapeutyczne.

Opukiwanie jest kolejną metodą diagnostyczną, która dostarcza informacji o położeniu poszczególnych struktur. Jest to prosta metoda stosowana od wielu lat również przez lekarzy i osteopatów.

Kolejnym sposobem diagnostyki jest osłuchiwanie. Tą czynność jednak najczęściej wykonują lekarze w celu sprawdzenia przepływu krwi lub powietrza.

Wspomniane powyżej ciśnienie w jamach ciała również może nieść za sobą negatywne skutki dla organizmu. Wywiad, sposób oddychania oraz badanie postawy ciała zazwyczaj wystarczą do postawienia hipotezy o zwiększonym ciśnieniu w jamie ciała. Jednak warto zbadać pacjenta za pomocą dotyku.

  Leczenie odbywa się po poprzedniej diagnostyce całego ciała. Zanim osteopata zastosuje leczenie szuka dysfunkcji oraz z pomocą znajomości fizjologii oraz anatomii ludzkiego ciała korelacji z objawami bólowymi, z którymi zgłasza się pacjent. Terapia odbywa się za pomocą technik bezpośrednich (w kierunku bariery tkanek) lub pośrednich (w kierunku ułatwionym).

  Praca w obrębie narządów wewnętrznych może oddziaływać na wiele układów w ludzkim ciele. Biorąc pod uwagę rozmieszczenie licznych struktur nerwowych oraz przepływ przez centrum ciała limfy oraz krwi można poprawić ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać ,że techniki wykonywane na jamie brzucha powinny być subtelne. Nie warto przestymulować ciała za dużą ilością bodźców stosując wiele technik na jednej sesji. Warto dać czas organizmowi na reorganizacje i ponowne sprawdzenie w jakim stopniu poprzedni zabieg wpłynął na ciało.

Zapraszam na zabieg

Marek Klawitter

kontakt z nami
rezerwacja wizyty