Dodano: wtorek, 16 listopada, 2021
Osteopatia to gałąź medycyny mająca swój początek ponad 100 lat temu. Tę dziedzinę leczenia zapoczątkował Andrew Taylor Still(lek.medycyny).
Głównym założeniem twórcy było traktowanie organizmu jako całość. Uważał, że wszystkie układy ludzkiego ciała oddziałują na siebie i mogą przyczyniać się do utraty zdrowia.
Takiego podejścia brakowało w medycynie i A.T. Still zmotywował się, aby stworzyć własną metodę leczenia ludzkiego ciała.
Poprzez pracę w obrębie tkanek miękkich i stawów uczył studentów jak silnie można oddziaływać na organizm przywracając równowagę w ciele.
Osteopatie cechuje dokładna diagnostyka oraz wiele specyficznych technik, które różnią się od działań fizjoterapeutycznych. Filozofia pracy z ciałem ludzkim jest bardzo podkreślana w procesie kształcenia, co między innymi przekłada się na empatię i wszechstronność prowadzącego terapię.
W Polsce, aby zostać osteopatą trzeba ukończyć studia z zakresu fizjoterapii lub być lekarzem. Fakt ten może sprawić, że pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Studia fizjoterapii i osteopatii łącznie wymagają dziesięcioletniej nauki, która z pewnością czyni terapeutę dobrze przygotowanego do świadczenia usług zdrowotnych.
W toku nauczania od przyszłego osteopaty duży nacisk kładzie się na wnikliwej znajomości anatomii oraz fizjologii człowieka. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą filozofię pracy z całym organizmem ludzkim pomocne jest to w stawianiu diagnozy oraz postępowaniu terapeutycznym.
Osteopata leczy dysfunkcje somatyczne na podstawie dokładnego wywiadu, diagnostyki strukturalnej, funkcjonalnej oraz obrazowej. Terapeuta pracuje z ciałem ludzkim za pomocą terapii manualnej(za pomocą dłoni).
Zawód osteopaty jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji i Specjalności (nr323010) natomiast w przeciwieństwie do fizjoterapeutów nie jest uregulowany prawnie.
Jednym z podstawowych celów Naszej działalności jest zrozumienie ludzkiego organizmu. Motywuje to Nas do wszechstronnej nauki i zagłębiania się w możliwości powrotu do zdrowia Naszych pacjentów.
Każdy z terapeutów ma swoje ulubione metody pracy w gabinecie i na sali rehabilitacyjnej. Osteopatia jest bez wątpienia dziedziną , która poszerza Nasze horyzonty i daje możliwość pomocy pacjentom, którym inne metody terapeutyczne nie pomogły.