Zadzwoń: 533 787 335

Masaż mięśniowo – powięziowy

Dodano: poniedziałek, 1 kwietnia, 2019

Jedna z wielu terapii, która oparta jest na pracy z ciałem tak by wszystkie warstwy (mięśnie, więzadła, organy, naczynia, a nawet każde pojedyncze włokno nerwowe) mogły między jak i ze sobą swobodnie się poruszać bez żadnych blokad. 

Co to jest powięź?

Powięź (biała lub poł przezroczysta struktura) jest stałym elementem naszego ciała, która spełnia ważną funkcję połączeń między włóknami. Tworzy wspólną sieć zapewniając ciągłość połączeń między warstwami. Wspomaga synchronizację pracy podczas przenoszenia siły skurczu, chroni mięsień przed uszkodzeniami powstającymi wskutek jego nadmiernego rozciągania lub w przypadku wystąpienia przerwy między włóknami mięśnia przenosi siłę skurczu między nimi.
Można powiedzieć, że dzięki ciągłym procesom  przebudowy i reorganizacji jakim powięź jest poddawana, jest strukturą , która cały czas stara się dopasować do aktualnych wymagań organizmu , jakie stawiane są pracującym mięśniom. 

Funkcjonalność

Okazuje się, że  mięśnie przekazują znaczną część swoich sił wywołujących  skurcz i powodujących powstanie napięć na osłonki powięziowe. Osłonki te przekazują z kolei te siły na mięśnie synergistyczne (blisko położone) a także i antagonistyczne (oddalone o kilka stawów dalej). Co prowadzi do mechanizmu usztywnienia nie tylko danego stawu, lecz okolic oddalonych dużo dalej od miejsca ich działania. Mieśnie nie są bowiem jednostkami funkcjonalnymi, bez względu na to  jak często spotyka się z takim  podejsciem 'który mięsień odpowiada za daną czynność' tylko są jednostką ruchu, rozmieszczoną w różnych częściach  jednego mięśnia, a także w innych mięśniach. Gdzie następnie siły napięciowe wytworzone przez te jednostki ruchowe są przekazywane całej sieci osłonek powięziowych, które przetwarzają je w końcowy ruch.

Przebieg terapii powięziowej

Polega na zatapianiu się przez terapeutę w plastyczną tkankę z lekkim i dość przyjemnym naciskiem tak by rozplątać supeł,który powstał między warstwami – rozciągając lub sprężając określony obszar,aby przywrócić stan poprzedający  zaburzone działanie tkanki powięziowej. W przypadku utrzymujących się długotrwałych ograniczeń, tkanka staje się przeciążona, co w następstwie doprowadza do nieprawidłowości. Tworzy się nadmierna gęstość oraz reorientacja włókien. Krótkotrwałe ograniczenie powięziowe oddziałuje na tkankę miejscowo, lecz gdy z ograniczeniem zmagamy się dłuższy czas, nieprawidłowości wystąpią w dużo szerszym zakresie. Przez co dolegliwosci można odczuwać gdzie indziej niż pierwotna przyczyna się znajduje.
Zmniejszony zakres ruchów, może wpłynąć na zmianę krążenia krwi, powodując niedokrwienie i zmniejszając jakość włokien mięśniowych za czym mogą wystąpić zmiany w funkcji stabilizacji oraz koordynacji ruchomości stawowej w konsekwencji doprowadzając do przeciążenia i/lub zapalenia stawów. 

Co możesz osiągnąć?

Masażem jesteśmy w stanie przywrócić zdolność do bardziej efektywnego poruszania się i  osiągnąć lepszą funkcjonalność przy niższym nakładzie energi. Gwarantując szybsze i trwalsze efekty niekiedy widoczne już po zejściu z kozetki. Jego pozytywne oddziaływanie usunie napięcie i restrykcje w obrębie stawów i mięśni, które zakłócają prawidłowy ruch. Co w rezultacie poprawi postawę ciała, zaktywizuje układ nerwowy, zredukuje ból i usprawni ruch w danym obszarze, który przed masażem nie był osiągalny.

Kto może skorzystać?

Terapię można zastosować u wszystkich, w szczególności u osób z nieprawidłową postawą ciała, po unieruchomieniach, operacjach, urazach, przy zrostach, bliznach, sklejeniach powięzi, bólach głowy i kręgosłupa, częstych skurczach, po stanach zapalnych lub innych dysfunkcjach w organizmie.

Nasz wykwalifikowany personel zawsze pomoże i doradzi. 

Świadomość naszej pracy to podstawa by móc tobie pomóc. Przed masażem przeprowadza się wywiad na temat zdrowia, sprawdza się ruch i ograniczenia tak by móc dostrzec i zminimalizować zaburzenia. Przechodząc kolejno do badania palpacyjnego i oceniając ruchomość tkanek. Następnie przechodzi się do masażu. Przywraca się strukturom prawidłową przesuwalność, długość, krążenie i działanie. Likwidując blokadę dzięki rozluźnianiu i gotowe! Masaż powięziowy to najlepsza i najmniej inwazyjna technika, którą stosuje się gdy inne sprawdzone do tej pory sposoby lub terapie zwalczania bólu zawiodły i nie przyniosły oczekiwanego efektu.

 

Bibliografia : Fascia: The Tensional Network of the Human Body /Powiez Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powieziowej
Redakcja:Robert Schleip, Thomas W. Findley, Leon Chaitow, Peter A. Huijing
kontakt z nami
rezerwacja wizyty