Zadzwoń: 533 787 335

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Dodano: poniedziałek, 8 kwietnia, 2024

Terapia czaszkowo krzyżowa

System terapii stworzony przez Osteopatę Williama Sutherlanda. W tej metodzie wykorzystywany jest tgz. pierwotny mechanizm oddechowy, który po dzień dzisiejszy jest kontrowersyjny. Wykładowcy oraz szkoły prowadzące szkolenia często nie są spójni co do naukowych aspektów tej tarapii. Jedno jest pewne, jest ona skuteczna i coraz bardziej popularna w wielu krajach.

Na czym polega osteopatia czaszkowo-krzyżowa ?

Jej zastosowanie ma wiele korzyści ale przede wszystkim wspomaga w zaburzeniach somatycznych oraz psychicznych. Według róznych szkół do głównych założeń terapii należy poprawa fluktuacji płynu mózgowo-rdzeniowego, napięć układu oponowego, poprawę mobilności kostnych struktur czaszki oraz oddziaływanie na układ nerwowy. W skutek normalizacji napięć wyżej wymienionych struktur ciało ma możliwość do autoregulacji i uzyskanie stanu równowagi fizycznej oraz emocjolanej. W praktyce gabinetowej często spotykam się z informacja zwrotną od pacjentów, że czują się nie tylko dobrze fizycznie ale również czują się spokojni. Są to proste mechanizmy, które uzyskujemy między innymi dzięki delikatnej pracy w odpowiednich miejscach. Za pomocą aktywacji przywspółczulnej części autonomicznego układu nerwowego organizm zaczyna się relaksować, co przekłada się na wiele korzyści terapeutycznych wymienionych w dalszej części tekstu.
Bardzo delikatna praca oddziałuje na receproty nerwowe w skórze oraz powięzi. Poprzez działanie odruchowe pacjent mimo lekkiego dotyku może odczuwać silne reakcje w ciele. Sama tkanka powięziowa ma w arsenale bardzo dużo receptorów i między innymi z poziomu tej struktury czasami pacjent ma tak nietypowe i silne odczucia w ciele.

Dla kogo są zabiegi osteopatii czaszkowo-krzyżowej ?

Ten zabieg jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które zmagają się z bólem pochodzenia psychosomatycznego. Dodatkowo sprawdza się u pacjentów z bólami głowy, dysfunkcjami słuchu i wzroku, porażenie nerwu twarzwego, dolegliwości układu ruchu, problemy stomatologiczne np. zgrzytanie zębami,zaciskanie zębów. W skutek terapii pacjenci często zgłąszają poprawę jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Podsumowanie

Jest coraz więcej badań, które potwierdzają skuteczność osteopati czaszkowo-krzyżowej. Jedną z technik, które wśród osób pasjonujących się aspektami naukowymi jest technika CV4. Stwierdza się przy tej technice pozytywne oddziaływanie na autonomiczny układ nerowowy oraz układ krążenia.
Poza badaniami naukowymi w praktyce gabinetowej widoczne są efekty tej terapii oraz bardzo pozytywna informacja zwrotna od pacjentów. Aby uzyskać efekty tej terapii pacjent musi zaakceptować subtelność wykonywanych technik. Trzeba pamiętać, że ten rodzaj pracy z ciałem znacznie różni się od klasycznej fizjoterapii.

kontakt z nami
rezerwacja wizyty