Zadzwoń: 533 787 335

Zapalenie ścięgna Achillesa / Tendinopatia ścięgna Achillesa

Dodano: niedziela, 8 sierpnia, 2021

Największe i zarazem najmocniejsze ścięgno w ludzkim ciele. Mimo swej budowy w obecnych czasach dość często podrażniane, co powoduje stan zapalny oraz dokuczliwy ból.

Ścięgno achillesa jest przedłużeniem mięśnia brzuchatego oraz płaszczkowatego, które swój przebieg kończy w okolicach guza piętowego. Uraz najczęściej dotyka biegaczy oraz osoby wybierające aktywność ruchową z dużą ilością skoków oraz startów np. koszykówka.

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

Zapalenie ścięgna Achillesa – powikłania

Powtarzające się przeciążenia doprowadzają do osłabienia ścięgna. Tak jak pisałem powyżej dochodzi do zgrubienia w obrębie uszkodzenia oraz osłabienia ścięgna. Z czasem struktura jest mało elastyczna oraz podatna na poważne uszkodzenie przerwania ciągłości ścięgna oraz poddania się zabiegowi.

Zapalenie ścięgna Achillesa – diagnostyka

Bardzo często po samym wywiadzie oraz objawach bólowych dużo wskazuje na tendinopatie ścięgna achillesa. Dodatkowo w gabinecie fizjoterapeuty są wykonywane testy funkcjonalne oraz palpacyjne, które są podstawą diagnostyki dla fizjoterapeuty. 

W przypadku zaawansowanego stanu przewlekłego lub mechanicznego uszkodzenia warto zrobić badanie USG w celu ustalenia stopnia degeneracji. Dynamiczne badanie USG dostarczy informacji na temat ruchomości ścięgna i wykluczy „sklejenia” względem tkanek otaczających.

Zapalenie ścięgna achillesa – zapobieganie

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie

Leczenie fizjoterapeutyczne bardzo często daje porządane efekty. Rehabilitacja w pierwszym etapie działania swoje ukierunkowuje na zmniejszeniu obrzęku i stanu zapalnego. W pierwszym okresie rehabilitacji proponuje się pacjentowi terapie manualną oraz zmniejszenie aktywności ruchowej do minimum.

Kolejny etap ma na celu poprawę elestyczności w obrębie ścięgna oraz wyrównanie napięć w obrębie całego układu ruchu, a zwłaszcza kończyny dolnej oraz miednicy. Ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające są podstawą rehabilitacji, która dodatkowo uchroni pacjenta przed ponownym przeciążeniem.

Na końcowym etapie wprowadzany jest tak zwany trening medyczny, który ma na celu poddać ścięgno dużym przeciążeniom. Poprzez adaptację do sporego wysiłku pacjent będzie mógł bezpiecznie wrócić do aktywności ruchowej, znacznie zmniejszając ryzyko powrotu na kozetkę rehabilitacyjną i oczywiście uchroni się przez salą operacyjną.

W trudnych przypadkach warto wspomóc stopę odpowiednio dobraną wkładką do butów, która powinna być dobierana indywidualnie.

W niektórych przypadkach jedyną drogą powrotu do sprawności jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Zabieg najczęsciej polega na usunięciu zrostów w obrębie ścięgna oraz oczyszczenia ścięgna z zdegenerowanej tkanki.

Podsumowanie 

Warto jak najszybciej reagować oraz skontaktować się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Im dłużej pacjent zwleka, tym bardziej jest narażony na poważny uraz oraz osłabienie ścięgna predysponując tą strukture na powikłania w przyszłości. 

kontakt z nami
rezerwacja wizyty