Zadzwoń: 533 787 335

Zespół cieśni nadgarstka – fizjoterapia

Dodano: środa, 17 czerwca, 2020

Odczucie drętwienia w obrębie palców i dłoni, utrata czucia lub pogorszenie się precyzji i siły mięśni dłoni,w bardziej zaawansowanej chorobie promieniowanie na całą kończynę górną, czy brak czucia w obrębie dłoni może świadczyć o problemie w kanale nadgarstka.
Cierpiący na tę dolegliwość często zbyt szybko decydują się na zabieg chirurgiczny bez próby leczenia zachowawczego, poddając się rehabilitacji nakierowanej na pracy w obrębie całej kończyny górnej, a nawet bardziej odległych części ciała.
Jeżeli pacjent ma niepokojące objawy np. znaczną utratę siły mięśni dłoni oraz jest po szeregu badań zlecanych przez lekarza, który wie, że przyczyną dolegliwości jest uwięźnięcie nerwu w kanale nadgarstka , to najprawdopodobniej będzie musiał poddać się interwencji chirurgicznej. Jeżeli stan nie jest bardzo zaawansowany warto spróbować zabiegów u fizjoterapeuty.

Najbardziej narażone są osoby powtarzające tą samą czynność kończynami górnymi,a zwłaszcza palcami oraz nadgarstkami np. pisanie na klawiaturze. Częstymi pacjentami odwiedzającymi gabinety fizjoterapii są fryzjerki, osoby pracujące przy komputerze,krawcowe ... Jeżeli jesteś osobą(a w tych czasach jest to wielce prawdopodobne), która jest narażona na problemy z nadgarstkiem zacznij działać prewencyjnie chociażby rozciągając obręcz barkową oraz kończyny górne. Może to Cię uchronić przed zespołem cieśni nadgarstka i innymi dolegliwościami kończyny górnej i szyi.

Prawdopodobną przyczyną drętwienia lub bardziej zaawansowanych objawów jest niedokrwienie nerwu pośrodkowego oraz wzrost ciśnienia w kanale nadgarstka.Jednak często na skutek "sklejenia" nerw może dawać objawy takie same jak przy zespole cieśni nadgarstka, a w rzeczywistości może być "podrażniany" na innym poziomie(odcinek szyjny kręgosłupa, obojczyk, przyśrodkowa część ramienia, przednia część przedramienia)

Najczęściej objawy drętwienia występują w obrębie trzech palców(od kciuka do palca środkowego),uczucie bolesnych kości dłoni oraz nadgarstka. Zdecydowanie rzadziej objawy rzutują od nadgarstka do przedramienia.

Tak jak pisałem wcześniej podobne objawy może dawać podrażnienie nerwu na innym poziomie i warto spojrzeć na pacjenta globalnie. Tutaj praca fizjoterapeuty może okazać się bardzo skuteczna. Na przebiegu nerwu warto sprawdzić miejsca, w których nerw może być uwięźnięty i dawać objawy drętwienia czy bólu. Oczywiście samo miejsce podrażnienia też warto opracować w celu poprawy elastyczności tkanek i lepszego krążenia.

Pozornie jeden problem może mieć swoje źródło w bardzo odległym miejscu aniżeli byśmy się mogli spodziewać. Biorąc pod uwagę powyższe wnioski konieczny jest odpowiedni wywiad oraz szereg testów, które pomogą ustalić przyczynę,a nie tylko skutek dolegliwości. Dobrze ustalony plan rehabilitacji z pewnością skróci czas powrotu do zdrowia i być może uchroni pacjenta przed niepotrzebnym zabiegiem chirurgicznym. 

kontakt z nami
rezerwacja wizyty